Aszteroida csapódhat a Földbe 159 év múlva

 Kezdhetünk félni?

A NASA tudósai szerint fennáll annak az esélye, hogy egy általuk nyomon követett hatalmas aszteroida 2182-ben a Földbe csapódhat, ami egy Texas méretű területet – hét és fél magyarországnyi – pusztíthat el – hívta fel a figyelmet a New York Post amerikai napilap.

A Bennu földközi objektumot (NEO) 1990-ben fedezte fel először a NASA. A tudósok szerint azóta 1999-ben, 2005-ben és 2011-ben történt „közeli találkozás” az aszteroidával.

2135. szeptember 25-én a Bennu közel halad el a Földhöz, így van esélye annak, hogy a bolygónk gravitációja olyan hatással lesz az objektumra, hogy a következő találkozáskor, 2182-ben, vagyis 159 év múlva ütközési pályára állítja az űrsziklát a Föld felé.


 

Az OSIRIS-REx tudományos kutatócsoport tanulmánya azonban megnyugtathatja az aggódókat, ugyanis eszerint a Bennunak mindössze 1:2700-hoz az esélye, vagyis 0,037 százalék, hogy 2182. szeptember 24-én becsapódik a Földbe.

Az Earth.com szerint, becsapódása esetén, a körülbelül fél kilométer széles aszteroida hatalmas területet pusztítana el a Föld felszínéből, és becsapódásának energiája mintegy 22 atombomba energiájával vetekedne.

A robbanás még így is csak töredéke lenne annak a hatalmas, a becslések szerint mintegy tíz kilométer széles aszteroida becsapódásának, amely 66 millió évvel ezelőtt kiirtotta a dinoszauruszokat.

Az OSIRIS-REx egyébként 2020-ban egy rövid időre űrhajót juttatott a Bennun felszínére, ahonnan mintegy két kilogramm kőzet- és földmintát gyűjtött. Az ABC News, amerikai hírcsatorna szerint az első begyűjtött aszteroidaminta várhatóan vasárnap landol Utah államban.

Hakeem Oluyesi asztrofizikus a hírügynökségnek elmondta, hogy a hétéves küldetés befejezése meg fogja változtatni azt, amit az emberek a Naprendszerünk eredetéről tudnak.

Ez tiszta, romlatlan anyag, amely feltárja a korai Naprendszer titkait. A legvalószínűbb felfedezés biológiai molekulák vagy akár az élet előanyagának molekuláinak megtalálása lenne

– mondta Oluyesi.

Borítókép: A NASA tizenkét PolyCam-felvételből összeállított mozaikképe a Bennu aszteroidáról, amelyeket az OSIRIS-Rex kisbolygókutató űrszonda készített 24 kilométer távolságra a földközeli kisbolygótól 2019. december 2-án (Fotó: MTI/EPA/NASA/Goddard/University of Arizona)

www.magyarnemzet.hu 

 

 

Megjegyzések