Fodor Gábor bejelentése hidegzuhanyként ért mindenkit

Na erre mit szólnak majd a cimborák?

Fodor Gábor volt SZDSZ-elnök mindig visszautasította azokat a kritikákat, amelyek szerint diktatúra lenne Magyarországon. Nem azért nyert a Fidesz egymás után háromszor kétharmaddal, mert diktatúra van, hanem mert nekik szavaztak bizalmat az emberek – emelte ki. 
A Magyar Nemzetnek adott interjújában mindenekelőtt a liberalizmust vette védelmébe. Mint mondta, hibának tartja és elítéli a szabadságra alapuló politikai irányzat lejáratását. Ez az ideológia sokat jelentett az emberi méltóság, az egyén tisztelete, a szabadság és az alkotmányosság, valamint az emberi jogok és a jogállam fogalmainak megalkotásában. A liberalizmus – szemben az elosztásra, korlátozásra és az állam mindenhatóságára építő baloldallal, szemben a tekintélyre, a hagyományra és az állam kiemelt szerepére építő jobboldallal – a méltóságra, az ember szabad cselekvésére és gondolkodására, a jog uralmára alapozza elképzeléseit. Azt tűzte ki célul, hogy az emberi közösségek szabadon dönthessék el azokat a szabályokat, amelyekben élni akarnak.

Aláhúzta, a hagyományos szabadelvű felfogás szerint a saját szabadság korlátja más ember hasonló szabadsága. Kiemelte, az utóbbi időben aggodalommal figyeli a vélemény és gondolkodás korlátozására törekvő radikális hangadókat Amerikában és Európában. A tolerancia nem véleménynyilvánítási béklyót jelent. Ezek a törekvések a társadalmi konszenzust is szétfeszíthetik. Szabadság pedig nincs biztonság, jól működő, korlátok közé szorított állam nélkül. Elég, ha arra gondolunk, hogy az USA-ban több helyen a rendőrség leépítéséről beszélnek a rasszizmus elleni tüntetéssorozat szélsőségesebb hangadói. A liberalizmus nem ­káoszt vagy anarchiát jelent, hangsúlyos eleme a törvényes rend.
Hozzátette, nem rendpártiságról van szó, hanem a közösség akaratán nyugvó törvényes rendről. A liberális gondolatnak törvénytisztelőnek kell lennie. Minden, ami a törvény és a demokrácia szabályait betartva született meg, azt a leghatározottabban be kell tartani, ebben nincs pardon. Azonban minden, amit a törvény nem szabályoz, a szabad cselekvés területe. Ez a szféra is ugyanolyan tiszteletet és védettséget érdemel.
Gyurcsány Ferencről szólva Fodor Gábor elmondta, hogy baloldali politikus, pártja az európai szocialisták családjának a tagja. Semmi köze a liberalizmushoz. A rendszerváltás idején két liberális párt létezett Magyarországon – a Fidesz és az SZDSZ –, és szinte az összes többiben létezett liberális szárny. A Kádár-rendszer, valamint a kommunizmus felszámolásának és a fejlett Nyugat sikereinek emblematikus politikai irányzataként létezett a szabadelvűség akkoriban. Egyet jelentett a szabad utazással és vállalkozással, a szabad oktatással és véleményalkotással. A ’90-es évek örökségéből táplálkozva a liberalizmus még a kétezres évek elején is széles körben népszerű, divatos fogalom volt. Akkor a sorkatonaság megszüntetését, a kultúra sokszínűségét, a lehetőségek kibővítését vagy például a felsőoktatás demokratizálását társították hozzá.
Az SZDSZ volt elnöke kijelentette, bár elszánt ellenfele az illiberális államnak, amit a Fidesz épít – például az alkotmány és a választójogi törvény konszenzus nélküli átalakításának, a játékszabályok önkényes megváltoztatásának –,
mindig visszautasította azokat a kritikákat, amelyek szerint diktatúra lenne Magyarországon.
Hangsúlyozta:
Éltem diktatúrában a rendszerváltás előtt, és tudom, milyen az, ha nincsenek szabad választások, s ha az ember nem mondhatja el a véleményét, mert letartóztatás jár érte.
„A fojtogató légkör, a mindent erőből megoldunk mentalitás, a barátok és üzletfelek parvenü magamutogatása pusztító, de más, mint a szovjet fegyverek árnyékában élni.” Nem azért nyert a Fidesz egymás után háromszor kétharmaddal, mert diktatúra van, hanem mert nekik szavaztak bizalmat az emberek.
Bősz Anett DK-hoz csatlakozásával kapcsolatban elmondta, nem érte váratlanul, hiszen korábban már érkezett megkeresés és beszéltek erről az eshetőségről is.
Láttam, hogy Anettnek nem nagyon nyílt más út, hiszen egyetlen, a liberális párt színeiben bejutott képviselőként csak így teremtődött lehetősége arra, hogy a parlamentben többször szólalhasson fel. A liberálisok korábban az MSZP-vel és a Párbeszéddel fogtak össze, akik viszont sem az adott szavukat, sem az írásbeli megállapodásokat nem tartották be, így kénytelenek voltunk felmondani velük az együttműködést – mondta Fodor Gábor.
www.888.hu

Megjegyzések

  1. Az a liberalizmus amiről a cikke elején beszél Fodor, én is egyetértek. Sajnos manapság a liberalizmusnak valamiféle csúf változata virul a nyugati világban (Brüsszelben is). Nem a kormány tolódott sokkal jobbra, hanem a liberálisok váltak elitistává. Az "eltüntetett" arisztokráciát- amivel szembe jött létre ez az eszme- magasan túlszárnyalják a lenéző magatartásukkal és az elitizmusukkal. Mondhatjuk nyugodtan, hogy ők is a nép feje fölött hozzák meg a döntéseiket. Ez pedig semmi jóra nem fog vezetni.

    VálaszTörlés
  2. Tökéletesen egyetértek Zsuzsannával!

    VálaszTörlés
  3. A liberalizmus furcsa jószág, könnyen ki lehet fordítani. Igen ezek ellen a próbálkozások ellen is beszélt Fodor Gábor. Szerintem a működő liberalizmushoz nagyfokú állampolgári tudat kell. Na ez az amely még nincs meg, csak a jár nekem tudata van. Ma még nincs elég erő ebben az országban, hogy liberális eszmék államirányítási valósággá váljanak. Valószínűleg az első Orbán kormány ezt vette észre és változtatott egy keveset a nemzeti politizálás irányába. Szerintem az első két évében vette észre a fidesz, hogy a személyiséglejárató, karaktergyilkos támadásokkal szemben a liberális gondolkodás hatástalan. Ma ott tartunk, hogy mindkét oldalon működik a karaktergyilkosság. Azt gondolom, hogy ez elsősorban bolsi divat, ott is az anarchista vonulatnál. Igen ez a vonal a Gyurcsány-Dobrev. A többiek hasznos idióták.

    VálaszTörlés
  4. A mai liberális mainstream -re a kettős mérce a jellemző. Érdekek és nem értékek mentén halad...a lejtőn.

    VálaszTörlés
  5. Fodor többször megvédte már Bősz Anettet, amiért a Dk-ba "igazolt". Nem védenie kellene, hanem szégyelleni, - ez gerinctelenség!

    VálaszTörlés
  6. Újra helyezkedik a Gábor, talán visszahelyezkedne - ha lehetne.

    VálaszTörlés
  7. Zsuzsanna megerdemelsz egy olelest.Mindenbebn igazad van.

    VálaszTörlés
  8. Ez a liberalizmus már égbekiáltóan KÜLÖMBÖZIK az eredeti liberalizmustól! Attól , melynek még Kossuth Lajos is tagja volt! Ám, az a régi liberalizmus nem volt Istentelen, nem volt nemzetietlen, de még család ellenes sem! Sőt! Ettől a mai neoliberalizmustól a régiek "hányingert" kapnának! Vagy elkerülnék, mint eb a "szaharát!" A régi liberálisok az életüket adták a hazáért, ezek a mai neoliberálisok pedig európai föderációt akarnak, meg nyílt társadalmat! A régi liberálisok szívből jövő szavakkal fogalmazták meg a magyar himnuszt, ugyanakkor a mai neoliberálisok a kereszténység ellenségei! A régi liberálisok szívében olyan versek születtek, mint a Füstbe ment terv," a mostani neoliberálisok pedig "EGYES SZÁMÚ SZÜLŐKRŐL ÉS KETTES SZÁMÚ SZÜLŐKRŐL" regélnek!
    Ugye kedves Fodor Gábor, nincs szükség arra, hogy önnek bárki is elmagyarázza a régi és az új liberalizmus közti "ÉG ÉS FÖLD" külömbséget??!!
    Amit ön képvisel az ISZONYAT a régieknek!

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése